بزرگ ترین باکتری جهان تیومارگاریتا


Thiomargarita بزرگترین باکتری تا کنون کشف شده ، با قطر در حدود 0.75 میلیمتر است و آن به آسانی به چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.این باکتری در سال 1999 ،توسط شخصی به نام Shulz و چندی دیگردر فلات قاره خارج  از نامیبیاپیدا شد .

Thiomargarita namibiensis باکتری بسیار منحصر به فردی است زیرا نه تنها در جاهایی که بسیاری از باکتری ها توانایی زندگی کردن ندارند زندگی میکند بلکه بزرگترین باکتری تا بحال کشف شده نیز هست.این باکتری به طور کلی در زنجیره های ۱۰تایی یا بیشتر یافت میشود. Thiomargarita همچنین خیلی آسان به چشم می آید، زیرا مانند یک مروارید می درخشد.رنگ ورواریدی این باکتری به آن نام“Sulfur Pearl of Nambia” را داده است.بقیه این اسم از آنجایی که این باکتری گوگرد میخورد و در نزدیکی سواحل نامبیا پیدا شده به او داده شده است.

هید شولتز (Heide Schulz)*با کمک همکارانش بطور اتفاقی به این میکروب فوق العاده در اعماق اقیانوس بر خوردند.آنها در پژوهش روسی کشتی  Petr Kottsov خارج از سواحل نامبیا بودند که سفیدی و درخشندگی این میکروب چشمانشان را خیره کرد.شولتز میدانست که این کشف جدید یک جاندار میکروسکوپی است اما مدتی زمان برد تا توانست دیگران را متقاعد کند که حق با او بوده.

تا کنون این تنها نوع از این گونه بوده و هیچ Thiomargarita خالصی نبوده است که در محیط آزمایشگاه ساخته شده باشد.آنها توانایی این را داشتند که این جاندار میکروسکوپی را برای ادامه تحقیقات به آزمایشگاه ببرند اما تیومارگاریتا باید در محیط زندگی خودش نگهداری شود.

اندازه ی غول پیکر این باکتری بخاطر واکوئل بسیار بزرگ درون آن است که ۹۸٪ حجم درون آن را تشکبل می دهد.بقیه حجم داخلی را اندکی گلبول گوگرد و سیتوپلاسم تشکیل می دهند. Thiomargarita برای بقای زندگی به نیترات نیاز دارد چرا که قادر به حرکت کردن نیست و به این واکوئل بزرگ برای ذخیره کردن نیترات احتیاج دارد. از آنجایی که نمی توانند حرکت کنند برای بدست آوردن نیتراتی که به آنها داده شده صبر میکنند.با هر بار طوفان و تکان خوردن بستر اقیانوس لایه مخاطی که سلول ها را به هم متصل می کند نیترات مورد نظر را جذب میکند. مقدار نیتراتی که دستگیرشون می شود برای ۳ماه زنده ماندن (قبل از اینکه از گرسنگی تلف شوند) کافی است. نوع محیطی که در آن هستند به آن ها این اجازه را میدهد که گوگرد مورد نیاز برای شکستن نیترات-برای ادامه حیات - بدست آورند.

محققان هنوز در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این جانوران کوچک و میکروسکپی هستند.در حال حاضر ، اما امیدوارند که می توان از آن برای تمیز کردن آبهای اقیانوسی که در آن بسیاری از رواناب وجود دارد استفاده کرد.با تحقیقات بیشتر آنها همچنین می توانند در چگونگی چرخه کار نیتروژن و گوگرد با هم در طبیعت جست و جو کنند.

این سازمان و بقیه همچنبن به دنبال این هستند که از این باکتری برای از بین بردن بوی بد اقیانوس ها (شبیه بوی تخم مرغ گندیده) کمک گرفت.در حال حاضر محققان بسیار کنجکاوانه به دنبال این هستند که چگونه Thiomargarita namibiensis قابلیت ذخیره مقادیر زیادی نیترات در یک دوره زمانی کوتاه را دارد.

 منبع: http://www.biology-far.blogfa.com

/ 2 نظر / 471 بازدید
سید

جالب و البته عجیب

فواد پرنیان

بسیار عالی بود ممنون خیلی موضوع جالبی بود. فقط کی میخواین نمره های مارو تووبلاگتون درج کنید؟