علت سفید شدن مو

آب اکسیژنه، عامل فعل و انفعال سفید شدن موی بدن است. با افزایش سن، مقدار ساخت آب اکسیژنه در موها افزایش یافته و تولید رنگدانه ملانین در آنها را کاهش می دهد. در تمام بدن از جمله موها، در خلال متابولیسم مقدار کمی پراکسید هیدروژن تولید می شود. با افزایش سن، بدن نمی تواند آب اکسیژنه را تجزیه کند و در نتیجه میزان پراکسید هیدروژن در بدن و موها افزایش می یابد. غلظت آنزیم "کاتالاز" که آب اکسیژنه را به آب و اکسیژن تجزیه و خنثی می کند، در سلول های افراد مسن بسیار اندک است. آب اکسیژنه، آنزیم "تیروزیناز را اکسیده می کند. اکسیداسیون با تاثیر شدید بر عملکرد آنزیم تیروزیناز، ساخت ملانین را غیرممکن می کند.

دانشمندان موسسه بیوفیزیک دانشگاه ماینس حدود 10 سال در باره تیروزیناز تحقیق کرده اند و دریافته اند که در تمام ارگانیسم ها پیدا می شود و نقش های مختلفی ایفاء می کند. اکسیداسیون تیروزیناز توسط پراکسید هیدروژن نه تنها تولید ملانین را فلج و متوقف می کند، بلکه بر عملکرد آنزیم های دیگر نیز تاثیر می گذارد که برای ترمیم اجزاء آلبومین های آسیب دیده لازم هستند. نتیجه این فعل و انفعالات، اتلاف اندک اندک رنگدانه های تمام مو از ریشه تا نوک مو است. ملانین نه تنها در رنگ مو، بلکه در رنگ پوست و چشم ها نیز نقش دارد.

/ 1 نظر / 39 بازدید
ميثم

سلام عزيزم خوبي از مطالب جالب وبت ديدن كردم ممنون ميشم به وب منم سر بزني و در مورد مطالبش نظرتو بگي عزيزم منتظر حضور گرمت هستم [گل]