اکولوژی
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

این اصل مقاله است که قولشو داده بودم

دانلود

[ ۱۳٩٠/٩/٢٢ ] [ ٦:٤۸ ‎ب.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]

تاریخچه و نحوه کشف اسید آبسیزیک :
در سال 1963 به روش آرام و چنان منطقی برای نخستین بار توسط فردریک ادیکوت و دستیارانش شناسایی شد . در طی دهه 50 و 60 ریزش میوه ها و برگها آبسزیشن نامیده می شد و کمون غنچه ها شدیداً مورد مطالعه قرار گرفت . این امر منجر به کشف هورمونی بنام اسید آبسیزیک شد . این امر نشان داد که این ماده نیز در قلمرو گیاهان گسترش می یابد . میوه های گیاه کتان منبع مناسبی برای جداسازی مقدار زیاد و کافی مواد شیمیایی و روشن ساختن ساختار شیمیایی شد . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٠/٩/٢۱ ] [ ٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]

تهیه شده توسط خانم مهندس ندا زرگانی

تاریخچه :
اتیلن در دهه 1930 به عنوان ترکیبی که در گیاهان رسیده انتشار می یابد کشف شد . از قرن نوزدهم آن را ترکیبی می شناختند که تاثیر عمیقی بر گیاهان دارد . از اوایل قرن بیستم اثرات آن بر رشد جوانه های نخود فرنگی کاملاً توصیف شد که به واکنش ‹‹ سه گانه ›› معروف است . کشیدگی سلول از قسمت اصلی کشیدگی آن کاهش یافت . گسترش شعاعی سلول افزایش یافت و قلاب نوک بسته تر شد . علی رغم این کشفیات تنها در نیمه قرن بیستم بود که اتیلن به عنوان هورمون گیاهی پذیرفته شد و کار و تحقیق بر روی اتیلن تنها در دهه 1970 به شکوفایی خود رسید .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٠/٩/٢۱ ] [ ٢:۱٥ ‎ب.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]

نویسنده: کوثر یوسفی

هیپوتالاموس، قسمت شکمی دیانسفال یا مغز واسطه‌ای است که زیر تالاموس قرار داشته و قسمتی از دیواره‌های طرفی بطن سوم را تشکیل می‌دهد ولی عملا اجزایی که کف بطن سوم را تشکیل می‌دهند نیز جزو این ناحیه به حساب می‌آیند. زیرا تمامی آنها دارای عمل مشابهی هستند. در ضخامت هیپوتالاموس، هسته‌های متعددی قرار دارند که مربوط به دستگاه خودمختار بدن هستند.[1] غده هیپوتالاموس با غده هیپوفیز ارتباط نزدیک عصبی و خونی دارد، به این صورت که هورمون‌های بخش پسین هیپوفیز به وسیله هیپوتالاموس ساخته می‌شوند و ترشح هورمون‌های بخش پیشین آن به وسیله موادی که هیپوتالاموس می‌سازد، تنظیم می‌شود.[2]


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٠/٩/۱٠ ] [ ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]

محقق : مجید صمدی-پزشکی

این غده قهوه‌ای ـ قرمز پر عروق در جلوی گردن در سطح پنجمین مهره گردن تا اولین مهره سینه قرار دارد این غده لوب های راست و چپ دارد که توسط بخش باریکی موسوم به تنگه به یکدیگر مربوط می‌شوند. وزن آن معمولاً ۲۵ گرم می باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٠/٩/۱٠ ] [ ٩:٥٧ ‎ب.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]

 

هیپوفیز یکی از مهم‌ترین غدد بدن به شمار می‌رود که تعدادی هورمون ترشح می‌کند.هورمون های هیپوفیز قدامی و جفتی را می توان براساس نحوه سنتز و نوع پیامبر دوم به سه گروه تقسیم کرد:

  1. گروه هورمون رشد که شامل پرولاکتین و سوماتوماموتروپین جفتی نیز می باشد.
  2. گروه گلیکوپروتئین ها مانند هورمون محرک فولیکولی(FSH) و هورمون محرک جسم زرد(LH) و هورمون محرک تیروئید(TSH) و هورمون گنادوتروپین جفتی(HCG)
  3. گروه هورمون هایی که از خانواده پپتید معروف به پروپیوملانوکورتین(POMC) می باشند, شامل ACTH,LPH,MSH

برای دانلود مقاله به ادامه مطلب بروید

 

 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٠/٩/۱٠ ] [ ٢:٥٧ ‎ب.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]
[ ۱۳٩٠/٩/۱٠ ] [ ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]

[ ۱۳٩٠/٩/۸ ] [ ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]

در این بخشبیماری که ناشی از ورود میکروب و یا ویروس خاصی و یا قارچ و آغازی به بدن صورت می گیرد و در فصل های مختلف کتاب درسی از آن ها نام برده شده، را به صورت مدون برایتان بررسی می کنم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٠/٩/٥ ] [ ٩:٠٦ ‎ب.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]

بر روی هر کلیه، غده‌هایی کوچک و کم‌ رنگ به وزن تقریبا 5 گرم دیده می‌شود، که با کلیه‌ها ارتباط بافتی ندارند. هر کدام از این دو غده، از دو بخش ‌مرکزی (Medulla) و قشری(Cortex) ساخته شده است. این دو بخش، منشا جنینی متفاوتی داشته و به صورت دو غده متفاوت عمل می‌کنند، ولی در نهایت هر دو، در تنظیم متابولیسم بدن و مقابله بدن در برابر استرس‌ها و حوادث خارجی نقش دارند.[1]


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٠/٩/٥ ] [ ٩:٠٥ ‎ب.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]

در زیر نیمکره‌های مخ و در بین دو برجستگی جلویی، از برجستگی‌های چهارگانه مغز میانی، غده کوچکی قرار دارد که به علت شباهت به کاج، غده کاجی یا پینه‌آل نامیده می‌شود. این غده، اپی‌فیز و در مهره‌داران خونسرد، چشم سوم نیز خوانده می‌شود. غده کاجی از دومین حباب عصبی جنین(دیانسفال) به وجود می‌آید. هورمون غده پینه‌آل به نام ملاتونین در بعضی از مهره‌داران خونسرد باعث روشن شدن رنگ پوست می‌شود. اثر این هورمون، عکس هورمون ملانوسیت‌ها است و این دو هورمون در تیره و روشن کردن رنگ پوست این جانوران شرکت دارند. در نوزاد انسان، غده کاجی نسبتا بزرگ است؛ ولی قبل از بلوغ به مقدار زیادی تحلیل می‌رود. ملاتونین از تأثیر یک آنزیم ویژه غده کاجی در سروتونین به وجود می‌آید. تاریکی، فعالیت این آنزیم را افزایش داده و تبدیل سروتونین به ملاتونین را تشدید می‌کند؛ به همین جهت، شدت ترشح ملاتونین دارای تناوبی شبانه‌روزی است و این تناوب به تحریک گیرنده‌های بینایی شبکیه مربوط می‌شود. از کارهای شناخته شده غده کاجی در انسان، اثر آن در به تأخیر انداختن بلوغ و افزایش ترشح آلدوسترون از بخش قشری غده فوق‌کلیوی است. غده کاجی را یکی از ساعت‌های زیستی بدن نیز می‌دانند که در تنظیم پدیده‌های تناوبی شرکت دارد.[1]


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٠/٩/٥ ] [ ٩:٠٤ ‎ب.ظ ] [ حمیدرضا قاسمی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی دکترای فیزیولوژی گیاهی دانشگاه اصفهان Hamidecology@yahoo.com
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

آمار سایت


رمان